Povezovanje antropologije in klimatologije v Vancouvru za nove rešitve na področju trajnostne mobilnosti

Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC) v svojem poročilu navaja, da ljudje s  svojim načinom življenja proizvajamo izpuste toplogrednih plinov, ki bistveno vplivajo na podnebne spremembe. Ob tem so pojasnili, da bi lahko izpuste zelo zmanjšali, če bi spremenili vsakodnevne navade.

V bilateralnem projektu med Slovenijo in ZDA z naslovom 'Trajnostna mobilnost v času podnebnih sprememb: Izkušnje iz preteklosti, rešitve za prihodnost', ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS, se posvečajo tovrstnim spremembam na področju mobilnosti in iščejo načine za spreminjanje navad pri transportu kot enem izmed pomembnejših antropogenih virov izpustov toplogrednih plinov. V EU nastane v transportu približno četrtina izpustov toplogrednih plinov - več jih nastane le pri prosizvodnji energije. Cestni transport pri tem prispeva kar 20-odstotni delež od celotnih emisij CO2 v EU.

Izsledke projekta so na 76. letni konferenci Society for Applied Anthropology, ki je od 29. marca do 2. aprila 2016 potekala v kanadskem Vancouvru, predstavili dr. Lenora Bohren, direktorica Nacionalnega središča za nadzor emisij in varnost vozil Univerze Colorado State, klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj z Univerze v Ljubljani, ki je tudi članica IPCC, dr. Tatiana Bajuk Senčar z ZRC SAZU in dr. Dan Podjed, vodja projekta 'DriveGreen' ter raziskovalec na ZRC SAZU. Na delavnici so predstavili tudi novo rešitev za pametne telefone '1, 2, 3 Ljubljana', ki so jo razvili v projektu 'DriveGreen'.

Bilateralni projekt in delavnica v Vancouvru pomenita nadaljevanje uspešnega sodelovanja med klimatologi in antropologi na področju spodbujanja trajnostne mobilnosti, ki so ga začeli leta 2015 na mednarodnem simpoziju 'Why the World Needs Anthropologists'. V bilateralnem projektu in pri pripravi delavnice so sodelovali še dr. Carla Guerrón-Montero, dr. Lawrence Agbemabiese in dr. Lu Ann De Cunzo (vsi trije z Univerze v Delawaru).

(Foto: Lučka Kajfež Bogataj, Dan Podjed.)


Arhiv novic

Partnerji

SOFINANCIRANJE

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drivegreen