Newcastle – nov raziskovalni izziv za projekt DriveGreen
Od aprila do julija 2016 je Dan Podjed, vodja projekta DriveGreen, na raziskovalni izmenjavi na Univerzi v Durhamu, Velika Britanija, kjer so mu bivanje in študij omogočili s štipendijo COFUND Policy & Enterprise Fellowship.
S to shemo financiranja, ki so jo leta 2011 vzpostavili med Univerzo v Durhamu in Evropsko unijo, so pridobili mnoge znanstvenike, raziskovalce, snovalce politik in strokovnjake z vsega sveta in z različnih področij znanosti in umetnosti, da bi obravnavali globalno pomembne teme v sodelovanju z raziskovalnimi inštituti in raziskovalci iz Velike Britanije.
Dan Podjed bo med trimesečnim bivanjem v tujini ugotavljal, kako bi lahko mobilno aplikacijo 1, 2, 3, ki so jo razvili v projektu DriveGreen, prilagodili za mesto Newcastle, ki se nahaja blizu Durhama. Tako bo dopolnil raziskave, ki so jih začeli v Ljubljani, Beogradu in Budimpešti ter prispeval k medkulturnim primerjavam delovanja mobilne aplikacije pri spodbujanje trajnostne mobilnosti na različnih lokacijah. Raziskava v Newcastlu bo osredotočena na družbene prakse in tehnologije, ki jih ljudje uporabljajo pri vožnji z različnimi prevoznimi sredstvi. Enako raziskovalno metodologijo in motivacijske mehanizme so doslej uspešno preizkusili v Srednji in Jugovzhodni Evropi, v Newcastlu pa ugotavljali, katere prilagoditve so potrebne, da bo aplikacija 1, 2, 3 uspešno zaživela v Veliki Britaniji. (Foto: Dan Podjed, Sara Arko)
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Kaj so piškotki?
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
2. Izkustveni piškotki
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
3. Funkcionalni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
4. Oglasni ali ciljani piškotki
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Nadzor piškotkov
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.