Zakaj svet potrebuje antropologe 2016

4. in 5. novembra 2016 je v estonskem Tartuju potekalo največje evropsko srečanje aplikativnih antropologov z naslovom 'Why the World Needs Anthropologists' in s tematskim podnaslovom 'Humanise IT!' Več kot 350 udeležencev iz 20 držav se je udeležilo prireditve in uživalo v izvrstnih govorih ter navdihujočih delavnicah – vključno s tisto, ki jo je priredil projekt 'DriveGreen'.

Namen četrtega simpozija je bil zagotoviti sodelovanje med tehnološkimi podjetji in humanistiko ter predstaviti razvoj ljudem prijaznih tehnologij. Na prireditvi so med drugim ugotavljali, kako lahko inženirji in antropologi sodelujejo in izmenjajo izkušnje, kako lahko humaniziramo tehnološki način razmišnjanja ter kako lahko ljudje pridobimo čim več od novih tehnologij, ki jih vsakodnevno uporabljamo.

Osrednji govorci na prireditvi so bili Sten Tamkivi, ustanovitelj podjetja Teleport in dolgoletni direktor Skypa, Melissa Cefkin, antropologinja v Nissanu, ki se posveča razvoju avtonomnih vozil, Daniel Miller, profesor na Univerzitetnem kolidžu v Londonu (UCL) in izvedenec za digitalne medije, ter Dimitris Dalakoglou, profesor za področje socialne antropologije na univerzi VU Amsterdam. Vsi štirje govorci so se ob koncu prvega prireditvenega dne udeležili okrogle mize, ki jo je povezoval Dan Podjed, vodja Mreže za aplikativno antropologijo EASA in vodja projekta 'DriveGreen'.

Drugi dan prireditve je Dan Podjed izvedel eno izmed petih tematskih delavnic, in sicer z naslovom 'Začni svoj interdisciplinarni projekt'. Na delavnici so udeleženci dobili priporočila o tem, kako naj napišejo projektno prijavo za raziskovalne in razvojne interdisciplinarne projekte. Dobili so še napotke o sodelovanju in vodenju strokovno heterogenih ekip, pri katerih nekateri člani prihajajo iz gospodarstva, drugi pa z akademskih institucij. Projekt 'DriveGreen', v katerem inženirji in antropologi sodelujejo s podjetjem pri razvoju mobilne aplikacije '1, 2, 3' za spodbujanje trajnostne mobilnosti, je Dan Podjed uporabil kot primer, s katerim je prikazal, kako lahko zasnujemo uspešen predlog interdisciplinarnega projekta, s kakšnimi vodstvenimi izzivi se srečujemo v mešanih ekipah in kako lahko uresničimo zastavljene cilje. (Foto: Aivo Pölluäär)

Prireditev si oglejte na tej povezavi.

 


Arhiv novic

Partnerji

SOFINANCIRANJE

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drivegreen