Zakaj svet potrebuje antropologe 2016
4. in 5. novembra 2016 je v estonskem Tartuju potekalo največje evropsko srečanje aplikativnih antropologov z naslovom 'Why the World Needs Anthropologists' in s tematskim podnaslovom 'Humanise IT!' Več kot 350 udeležencev iz 20 držav se je udeležilo prireditve in uživalo v izvrstnih govorih ter navdihujočih delavnicah – vključno s tisto, ki jo je priredil projekt 'DriveGreen'.
Namen četrtega simpozija je bil zagotoviti sodelovanje med tehnološkimi podjetji in humanistiko ter predstaviti razvoj ljudem prijaznih tehnologij. Na prireditvi so med drugim ugotavljali, kako lahko inženirji in antropologi sodelujejo in izmenjajo izkušnje, kako lahko humaniziramo tehnološki način razmišnjanja ter kako lahko ljudje pridobimo čim več od novih tehnologij, ki jih vsakodnevno uporabljamo.
Osrednji govorci na prireditvi so bili Sten Tamkivi, ustanovitelj podjetja Teleport in dolgoletni direktor Skypa, Melissa Cefkin, antropologinja v Nissanu, ki se posveča razvoju avtonomnih vozil, Daniel Miller, profesor na Univerzitetnem kolidžu v Londonu (UCL) in izvedenec za digitalne medije, ter Dimitris Dalakoglou, profesor za področje socialne antropologije na univerzi VU Amsterdam. Vsi štirje govorci so se ob koncu prvega prireditvenega dne udeležili okrogle mize, ki jo je povezoval Dan Podjed, vodja Mreže za aplikativno antropologijo EASA in vodja projekta 'DriveGreen'.
Drugi dan prireditve je Dan Podjed izvedel eno izmed petih tematskih delavnic, in sicer z naslovom 'Začni svoj interdisciplinarni projekt'. Na delavnici so udeleženci dobili priporočila o tem, kako naj napišejo projektno prijavo za raziskovalne in razvojne interdisciplinarne projekte. Dobili so še napotke o sodelovanju in vodenju strokovno heterogenih ekip, pri katerih nekateri člani prihajajo iz gospodarstva, drugi pa z akademskih institucij. Projekt 'DriveGreen', v katerem inženirji in antropologi sodelujejo s podjetjem pri razvoju mobilne aplikacije '1, 2, 3' za spodbujanje trajnostne mobilnosti, je Dan Podjed uporabil kot primer, s katerim je prikazal, kako lahko zasnujemo uspešen predlog interdisciplinarnega projekta, s kakšnimi vodstvenimi izzivi se srečujemo v mešanih ekipah in kako lahko uresničimo zastavljene cilje. (Foto: Aivo Pölluäär)
Prireditev si oglejte na tej povezavi.
Arhiv novic